13 czerwca 2019

KONKURS FOTOGRAFICZNA PUBLIKACJA ROKU 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!

Książka ‚Subterranean River” Łukasz Rusznica wybrana Fotograficzną Publikacją Roku 2019!

Zwycięzcą konkursu „Fotograficzna publikacja roku 2019” oraz zdobywcą Nagrody im. Krzyśka Makowskiego zostaje książka Łukasza Rusznicy „Subterranean River”. Doceniamy ją za bezkompromisowe podejście, za drobiazgowość i perfekcję w najmniejszym szczególe. Jest to publikacja osobista i intymna. Spójna, a z drugiej strony ma charakter eklektycznego dzieła. Różnorodność formalna przyjęta przez autora pracy tworzy interesującą mozaikę, używając kolokwializmu, najprościej streścić: „klasyczne, ale pojechane”. Czytelnik zostaje zaproszony do zabawy z konwencjami, które nie przesłaniają merytoryki samej pracy. Doceniamy ją za bardzo odważny i zdecydowany gest twórczy.

Łukasz Rusznica, „Subterranean River” red. Olga Drenda, Joanna Jopkiewicz, wyd. Fundacja Sztuk
Wizualnych, Palm Studios

***

To był wyjątkowo mocny rok dla książek fotograficznych w Polsce. Wystarczy spojrzeć na inne konkursy i wystawy publikacji fotograficznych na świecie. Polskie książki są bardzo widoczne. Cieszy nas także ich ilość, do konkursu zostały zgłoszone 62 książki! Na wystawie pokonkursowej prezentujemy 23 z nich. Układają się w fantastyczny obraz wielu strategii pracowania z książką. Jurorzy spędzili godziny na dyskusjach, a oprócz przyznania nagrody głównej, postanowili przyznać aż 5 wyróżnień.

Wyróżnienia w konkursie:

„Augustis 2.0” ta publikacja zachwyciła jurorów tym, jak można pracować nad archiwami. Wyróżniamy ją niejako w kategorii (której nie ma) książki historycznej. Kreatywnie i nowocześnie, nie gubiąc oryginalnego zamysłu twórczego. Należą się szczególne gratulacje i uznanie za wieloletnie, nieustanne i dążące do doskonalenia utrwalanie dorobku fotografa.

„Tomek Tyndyk/ Teatr” zostaje wyróżniona za nową jakość w publikacji związanej z teatrem. Szczególnie nagradzamy edycję tego materiału, która zaskakuje i tworzy osobną pracę. Wraz z tekstem sztuki autorstwa Macieja Pisuka wychodzi poza publikację, poza schematy i konwencje.

„S-21” Sławka Pliszki wyróżniamy wśród książek niskonakładowych. Spójna i sugestywna forma graficzna idzie w parze z kontrowersyjną i ważną historią. Znalezienie tematu i sposobu opowiedzenia tej niełatwej historii, zostało w tej publikacji idealnie zbalansowane.

„Futerał” Anny Orłowskiej wyróżniamy za niezwykle spójne zamknięcie projektu fotograficznego i badawczego w formie publikacji. Publikacja wciągająca, wielowątkowa, dopracowana w szczegółach.

Książka „Aleksander” Michała Siarka zostaje wyróżniona za „storytelling” – za idealne dobranie środków do opowiedzenia trudnej, wielowątkowej historii. Za ogrom wysiłku włożony w całokształt, wieloletnią pracę badawczą i dokumentalną, edycyjną i tekstową. W efekcie otrzymujemy niemal encyklopedyczne dzieło, którego ciągle nadrzędnym wymiarem jest opowieść fotograficzna.